14.03.2019 Prof. Monika Bogdanowska nowym Małopolskim Konserwatorem Zabytków

Prof. Monika Bogdanowska nowym Małopolskim Konserwatorem Zabytków

 Dr Monika Bogdanowska została małopolskim wojewódzkim konserwatorem zabytków. Akt powołania na to stanowisko wręczył jej we wtorek wojewoda małopolski Piotr Ćwik.


Fot. Marek Lasyk


"Wojewódzki konserwator zabytków ma bardzo określone zadania i możliwości. Możliwości są spore. Zależy mi na usprawnieniu działań służb konserwatorskich w województwie oraz na poprawie relacji ze społeczeństwem, dla którego chronimy zabytki" - powiedziała dziennikarzom dr Monika Bogdanowska. Dodała, że zależy jej także na lepszej współpracy z osobami społecznie zaangażowanymi w ochronę dziedzictwa.

Dr Monika Bogdanowska jest konserwatorem dzieł sztuki, doktorem nauk technicznych. W 2005 r. obroniła z wyróżnieniem pracę doktorską, a w 2012 r. uzyskała stopnień doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk plastycznych, w dyscyplinie konserwacja-restauracja dzieł sztuki, na Wydziale Konserwacji-Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Krakowie.

Przez wiele lat pracowała jako konserwator, m.in. w Pracowni Konserwacji Rzeźby Drewnianej Polichromowanej na Wydziale Konserwacji Dzieł Sztuki ASP i przy konserwacji wielu obiektów na terenie Krakowa m.in. kościoła p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, Teatru im. Juliusza Słowackiego, Collegium Novum UJ. Jako pracownik naukowy Wydziału Architektury PK zajmowała się zagadnieniami związanymi z teorią i praktyką konserwacji.

Bogdanowska obejmuje stanowisko po tym, jak z pełnienia funkcji małopolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków, po niecałych trzech miesiącach urzędowania, zrezygnowała w styczniu wyłoniona wcześniej w konkursie dr Aneta Borowik.

W lipcu 2018 r. wiceminister Gawin wnioskowała o odwołanie małopolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków Jana Janczykowskiego w związku z nieprawidłowościami w postępowaniach dotyczących inwestycji na krakowskim Stradomiu oraz zaniechaniami w ochronie zabytków na terenie Zakopanego. Janczykowski, który pełnił tę funkcję 15,5 roku, przeszedł na emeryturę. Jego następczynią została w listopadzie dr Aneta Borowik.

 

 

autor: (Magdalena Zbylut-Wiśniewska,PAP/ew)

Źródło: https://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/krakow/prof-monika-bogdanowska-nowym-malopolskim-konserwatorem...., dostęp: 14.03.2019r.